SVT verkar strunta i konservativa svenskar när det gäller jämställdhetsfrågan

Av | mars 1, 2025

Så var det dags igen. Ytterligare en SVT-artikel i jämställdhetens tecken där man dels utgår från definitionen ”jämställdhet baserad på lika resultat”, och dels bara lyfter fram det feministiska perspektivet. Den här gången handlar det om att män vabbar (hemma med sjukt barn) mindre än kvinnor i Värmland.

Vad är problemet?

Jämställdhetsstrategen som intervjuar konstaterar att det inte bara är ekonomin som spelar roll vad gäller det faktum att kvinnor vabbar oftare, och hennes slutsats blir direkt att det då måste vara samhällsnormer. Att SVT inte lyfter fram andra perspektiv (till exempel det biologiska) är otroligt tröttsamt, nästan lika tröttsamt som det faktum att de inte ens kan erkänna att definitionen ”jämställdhet baserad på lika förutsättningar” existerar.

Vad skulle gjorts bättre?

Fler konservativa perspektiv är önskvärt.

Fundera på följande

SVT ska representera hela Sverige, men när det gäller jämställdhetsfrågan representerar man bara feminister.

Jag frågade Sanna Wusou på SVT

Hej!

Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se.

I din artikel som publicerades 05:30 idag förs ett budskap fram, nämligen att vabbandet inte är jämställt. Men det beror på hur man definierar begreppet ”jämställdhet”. Ni på SVT definierar det alltid baserat på lika resultat, men det finns en annan definition också som baseras på lika förutsättningar.

1) Varför utgår du från att det bara finns en definition på begreppet ”jämställdhet”?
2) Varför förs det bara fram feministiska perspektiv (normer) och inga konservativa (biologi)? Ni ska ju representera hela Sverige.

Om du väljer att svara kommer ditt svar att publiceras i sin helhet på min sajt.

Sanna Wusou valde att inte svara.

Källa: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/varmland/man-vabbar-mindre-an-kvinnor-i-varmland-och-glappet-okar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.