Två klimataktivister, eller två klimatextremister beroende på vem som får välja orden, krävs på 27 000 kronor av SAS efter att ha vägrat sätta sig ned i ett flygplan.
Vad är problemet?
Ordvalet. SVT kallar sabotaget för ”klimataktion” (bildtexten i artikeln). De två aktivisterna saboterade verksamheten för SAS, men folk som läser artikeln kommer inte få samma negativa bild av dem, som om begreppet sabotage använts istället.
Vad skulle gjorts bättre?
Kalla sabotage för vad det är, istället för att mildra framtoningen med ett snällare ordval.
Fundera på följande
Lägg märke till skillnaderna då SVT rapporterar om vänster- respektive högeraktivister. Det vill säga, lägg märke till ordval, presentation, val av gäster och så vidare.
Källa: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/klimataktivister-vagrade-satta-sig-i-flyg-kravs-nu-pa-forseningsavgift-av-sas