SVT är som vanligt försonligt inställda mot klimataktivister

Av | april 18, 2023

I dagens artikel pratar SVT med en klimataktivist som riskerar kraftigt höjda dagsböter.

Vad är problemet?

Frågorna i videon är utformade för att aktivisten ska få berätta mer om sin aktivism, snarare än att vara kritiska. Reportern frågar honom om vad han anser om kraftigt höjda dagsböter, samtidigt som artikeln lyfter fram hans budskap om att klimataktivism inte borde vara straffbart. Och på den enda kritiska frågan om vad aktivisten anser om att de kanske riskerar liv när de blockerar vägar, kommer inga följdfrågor på hans korta svar att utryckningsfordon alltid får passera (hur kan de passera om det bildas köer på grund av att aktivisterna blockerar vägar?).

Vad skulle gjorts bättre?

Sluta gör skillnad på olika typer av aktivister. Minns hur SVT behandlade folk som demonstrerade mot vaccinpass, samt Paludan. Det är som natt och dag.

Fundera på följande

Att vara opartisk innebär inte bara att undvika utbrista ”vi älskar MP och hatar M!”. Subtila vinklingar är egentligen farligare, eftersom folk kanske inte snappar upp dem, men blir fortfarande påverkade av dem.

Källa: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vastmanland/uppmarksammad-klimataktion-i-ratten

Kategori: SVT

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.