Flera länder där man lyckats dämpa coronautbrottet ska nu öppna sina gränser för varandra. Sverige är inte ett av dessa länder, och det här skriver Samhällsnytt om.
Vad är problemet?
Samhällsnytt skriver att Sverige betraktas som smittohärd, men det är endast journalisten Egor Putilovs egen tolkning. Det finns inget land som öppet sagt att de betraktar Sverige som smittohärd, och dessutom finns inte heller Norge och Finland med på listan över länder som vill börja samarbete. Man avslutar med ”I ljuset av ovanstående blir Stefan Löfvens uttalande om att svenskarna ska förbereda sig för en semester ’på hemmaplan’ profetiskt.” Detta är ytterligare en personlig, osaklig tolkning som bara existerar för att man vill påverka vad läsaren ska tycka.
Vad skulle gjorts bättre?
Avstå från att blanda in egna åsikter och tolkningar. Folk är intresserade av vad som hänt, inte vad journalister tycker om det som hänt.
Källa: https://samnytt.se/svenskar-inte-valkomna-i-andra-lander-landet-betraktas-som-smittohard/