SVT Gävleborg gör ett reportage om företagaren Tini som går i trasiga kläder för klimatets skull.
Vad är problemet?
Förutom att gå i trasiga kläder är en ny milstolpe för SVTs klimathysteri, undviker man som vanligt i dessa sammanhang att berätta om hur små de svenska utsläppen är i global jämförelse.
I just det denna artikel lyfter man fram att modeindustrin står för cirka nio procent av världens utsläpp. Här hade man kunnat flika in hur stor del av dessa nio procent som de svensk utsläppen utgör, men det gör man naturligtvis inte.
Vad skulle gjorts bättre?
SVT måste börja bli ärliga vad gäller hur små de svenska utsläppen är i förhållande till resten av världen. De får det hela tiden att låta som att svenskar kan förändra klimatet, vilket är helt fel.
Fundera på följande
För SVT och en del av vänstern handlar inte klimatfrågan främst om klimatet, utan som vad de kallar ”social rättvisa”. Rika länder ska betala mer, beskattas mer och så vidare. Länder som har hög ekonomisk standard ska sänkas, folk ska konsumera mindre, få lägre levnadsstandard och så vidare. Kollar man igenom allting SVT skriver om klimatet finns en tydlig sådan underton.
Jag frågade Malin Eirefelt på SVT
Hej!
Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se
I din artikel som publicerades 05:30 idag säger du i videon att modeindustrin står för cirka nio procent av alla världens utsläpp. Hur många av dessa cirka nio procent står Sverige för?
Om du väljer att svara kommer ditt svar att publiceras i sin helhet på min sajt.
Malin Eirefelt valde att inte svara.
Källa: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/gavleborg/tini-ar-foretagaren-som-vill-bryta-normen-om-hel-och-ren