Expressen skriver att diskmaskiner gör oss tarmsjuka. Men hur var det nu med överdrivna rubriker för att få dig att klicka (klickbete)?
Vad är problemet?
Expressens rubrik lyder:
”Studie: Diskmaskinen gör dig sjuk i tarmarna”
Den schweiziska studien som artikeln grundar sig på säger inte att diskmaskiner gör dig tarmsjuk, utan att diskmaskiner KAN göra dig tarmsjuk. Anledningen är att det kan ligga kvar spolglans som inte sköljs bort. Det framgår inte heller hur mycket spolglans som krävs för att tarmarna faktiskt ska ta skada.
Vad det handlar om är alltså inte definitiva besked, utan risker. Men Expressen vet att om de inte spetsar till rubriken så kommer färre att klicka på den.
Vad skulle gjorts bättre?
Sluta sätt missvisande eller överdrivna rubriker. Och du som läsare kan sluta gå på klickbeten, för så länge folk klickar kommer journalisterna fortsätta med den här typen av beteende.
Fundera på följande
Tänk om folk hade brytt sig lite mer, och straffat media som ägnar sig åt klickbete. Då hade medierna slutat klickbeta och blivit ärligare.
Källa: https://www.expressen.se/nyheter/studie-din-diskmaskin-gor-dig-sjuk-i-tarmarna/