Inga kritiska frågor från SR när en psykolog säger att det är helt normalt att barn leker gängkriminella

Av | december 21, 2023

SR skriver en artikel om att polis larmats när barn lekt gängkriminella.

Vad är problemet?

Psykologen Liv Svirsky säger att det är helt normalt att barn leker gängkriminella, och på detta får hon inga kritiska frågor från SR. Jag tror inte SR haft den inställningen om barnen lekt våldtäktsmän och en psykolog sagt att det var helt normalt.

Vad skulle gjorts bättre?

Ställ samma kritiska frågor som om psykologen sagt att det var normalt för barn att leka våldtäktsmän. Till exempel ”Var har barnen fått dessa fruktansvärda värderingar ifrån?”, ”Hur ska de vuxna få barnen att förstå att det här inte är OK?” och ”Vad kan samhället göra för att motverka dessa fruktansvärda ideal?”.

Fundera på följande

För att se hur SR hycklar behöver man studera dem över tid. Det är väldigt sällan hyckleriet blir uppenbart i en och samma artikel.

Jag frågade P4 Stockholm

Hej!

Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se.

Ni ställer inga kritiska frågor till psykologen då hon säger att det är normalt för barn att leka gängkriminella:

https://sverigesradio.se/artikel/normalt-att-barn-leker-gangkriminella-enligt-barnpsykologen

Om vi byter barn som leker gängkriminella mot barn som leker våldtäktsmän, hade ni inte heller då ställt några kritiska frågor till en psykolog som säger att det är normalt för små pojkar att leka våldtäktsmän?

Om ni väljer att svara kommer ert svar publiceras i sin helhet på min sajt.

P4 Stockholm valde att inte svara.

Källa: https://sverigesradio.se/artikel/normalt-att-barn-leker-gangkriminella-enligt-barnpsykologen

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.