Expressen påstår att ”brittiska folket” sluter upp bakom kungafamiljen

Av | december 12, 2021

Idag bjuder Expressen på ett bra exempel hur media framställer verkligheten på ett skevt sätt. Det är den brittiska public service-kanalen BBC som fått in många klagomål över att de porträtterat kungafamiljen på ett respektlöst sätt.

Vad är problemet?

Ett citat från Expressen:

Brittiska medborgare sluter upp bakom hovet i kritiken mot BBC:s dokumentärserie om prinsarna.

Över 925 klagomål har kommit in – som menar att programmen är respektlösa.

925 personer av Storbritanniens cirka 60 miljoner invånare innebär att ”brittiska medborgare sluter upp”? Nej, inte direkt. Detta är ett exempel på hur media överdriver eller får någonting att framstå på ett sätt som inte matchar verkligheten.

Ytterligare ett exempel är att Expressen länkar till både Daily Mail och The Express, två brittiska tabloider som är tydligt högerkonservativa (vilket brukar resultera i ett stöd för monarkin).

Vad skulle gjorts bättre?

När man skriver om att någon har kritiserat någon annan bör man ta med varifrån kritiken kommer, och inte som Expressen gör nu, försöka få kritiken att framstå som generell.

Fundera på följande

Hur mycket tid lägger du på att tänka på vad du precis läste, när du läser nyheter? Hur kan media manipulera din bild av verkligheten, och hur svårt är det för dig att upptäcka när de gör det?

Källa: https://www.expressen.se/nyheter/kungligt/ilskan-mot-bbc–efter-kungliga-dokumentaren/?referrer=todays-news

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.