Expressen låtsas (?) att de inte förstår varför högern och konservativa är upprörda över Snövit

Av | april 10, 2025

Den har knappt haft premiär, men Disneys nya version av ”Snövit” är redan hårt kritiserad. Filmen har blivit en av de mest kontroversiella någonsin och anledningarna är många. Expressens tv-kritiker Mattias Bergqvist förklarar varför …

Så här inleder Expressen artikeln om Disneys nya film Snövit, alltså live action-versionen.

Vad är problemet?

Anledningen till att valet av Zegler som Snövit fått kritik är för att just detta val baseras på ideologiskt baserad tvångskvotering. Alltså det som kallas ”woke”. Woke handlar om att kvotera in karaktärer, skådespelare, kompositörer och mycket annat så att det ska finnas en perfekt lika representation av kvinnor och män samt olika etniciteter.

Detta verkar dock inte Expressen ha någon koll på överhuvudtaget, då de nöjer sig med att förklara att skälet till upprördheten över valet av Zegler är för att hon är latina. Det är en grov förenkling som är missvisande.

Vad skulle gjorts bättre?

Förklara hur konservativa ser på begreppet woke. Först då kanske gemene man faktiskt förstår varför sådan här kritik dyker upp.

Fundera på följande

Känner Expressen ens till hur konservativa ser på woke, eller vet man och spelar dum för att man inte vill ha diskussionen?

Jag frågade Elin Fredriksson på Expressen

Hej!

Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se.

I din artikel som publicerades 06:30 under fredagen framgår det inte vad woke faktiskt är, och varför kritiken mot Snövit är så hård. Istället får ni det att framstå som att kritiken mot Zegler beror på att hon är latina. Men woke handlar om ideologiskt baserad tvångskvotering, där skådespelare, karaktärer, kompositörer med flera väljs baserat på etnicitet och kön, istället för på kompetens och prestation. Målet är att tvinga in grupper som är underrepresenterade för att man tycker synd om dem. Det är vad kritiken handlar om, och det gäller inte bara Snövit utan massor av andra produkter också inom film och spel.

Vet ni på Expressen vad woke är? Det verkar inte som det, att döma av artikeln. Och varför kallar ni dvärgar för ”kortväxta”?

Om du väljer att svara kommer ditt svar att publiceras i sin helhet på min sajt.

Elin Fredriksson valde att inte svara.

Källa: https://www.expressen.se/nyheter/laget/premiar-for-disneys-nya-version-av-snovit/

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.