De senaste dagarna har SVT skrivit om olika fenomen som ”tradwife” (traditionell hemmafru) och ”soft girl” (ungefär samma sak). Men de verkar fortfarande tro att det är traditionell media som startar och avslutar samhällsdebatter.
Vad är problemet?
SVT skriver så här:
”Det var 2018 debatten sist blossade upp. I ett uppmärksammat personligt reportage i Dagens Nyheter blandade Greta Schüldt intervjuer och egna tankar om konservatismens förbjudna lockelse.”
Men debatten blossar ju inte upp bara för att tre journalister skriver om ämnet, debatten lever hela tiden på sociala medier, där vanligt folk argumenterar mot varandra.
Vad skulle gjorts bättre?
Sluta låtsas som att det är journalister som startar och avslutar samhällsdebatter. Däremot är de duktiga på att få spridning och att dreva.
Fundera på följande
Varför tror du att SVT bara länkar till åsiktsartiklar i andra traditionella medier, och inte till inlägg i sociala medier?
Jag frågade Lovis Bratt Deland på SVT
Hej!
Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se.
I artikeln som publicerades av dig 12:26 idag skriver du att det var 2018 som debatten blossade upp sist. Men debatten har ju pågått under alla år på sociala medier. Anser du att det bara är andra journalister som kan starta och avsluta den här typen av samhällsdebatter?
Om du väljer att svara kommer ditt svar att publiceras i sin helhet på min sajt.
Lovis Bratt Deland valde att inte svara.
Källa: https://www.svt.se/kultur/debatten-om-kvinnors-hemmafruvurm-har-blossat-upp-igen