USA firar 250 år som nation, och flera städer har ställt till med enorma fyrverkerier. Firandet är inte bara förknippat med USA som land, utan även med Donald Trump som president.
Vad är problemet?
Det är inte oväntat, men smått komiskt vilka vinklar de svenska medierna väljer då de skriver om firandet. SVT till exempel fokuserar på allting som gått fel under firandet, istället för att intervjua glada människor. Här är några exempel:
– Fyrverkerierna har orsakat svåra luftföroreningar på sina ställen.
– Fyrverkerierna har troligen orsakat bränder i New York.
– Firandet har på sina platser ställts in på grund av dåligt väder.
Vad skulle gjorts bättre?
Ett inte fullt så ensidigt selektivt urval hade uppskattats.
Fundera på följande
Selektivt urval handlar inte om rena lögner, utan om att välja faktorer som formar budskapet så som man vill ha det. Det här är media experter på.
Säg att en händelse innehåller tio olika faktorer, fem positiva och fem negativa. Media vill att du ska tycka illa om Trump. Då väljer man ut de fem negativa faktorerna och skriver endast om dem.
Källa: https://www.svt.se/nyheter/utrikes/fyrverkerier-for-miljonbelopp-under-250-arsfirandet-i-usa