Att säga saker som inte är bekräftade är inte bättre än att undvika kritiska frågor

Av | mars 4, 2023

Fria Tider skriver att Socialdemokraterna sparkar två domare (nämndemän) efter det uppmärksammade fallet med den våldtagna 10-åringen.

Vad är problemet?

Det är inte bekräftat att nämndemännen fick sparken av Socialdemokraterna. Den officiella versionen är att de avgick självmant efter ett samtal. Och ja, det låter väldigt misstänksamt, men det är inte journalisters uppgift att gissa sig till de slutsatser man själv helst vill se.

Vad skulle gjorts bättre?

Ställ hellre kritiska frågor till Socialdemokraterna (och pressa dem, till skillnad från SVT som ställde en kritisk fråga och sedan var det bra), än att hitta på något som kanske inte stämmer.

Fundera på följande

När journalister vinklar så handlar det ofta om att de vill komma fram till en viss slutsats, oavsett vad verkligheten säger. Och det i sig handlar som vanligt om att påverka läsarens uppfattning om en viss händelse. Återigen kan jag konstatera att det är bra att läsa om samma nyheter hos flera olika medier.

Källa: https://www.friatider.se/socialdemokraterna-sparkar-domare-efter-snippa-domen

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.