SVT Kultur tipsar om konst i form av jordens undergång.
Vad är problemet?
Public service sysslar med mycket skit som de inte behöver, och konsttips är ett sådant exempel. För varför ska skattefinansierad media tipsa befolkningen (det kostar pengar), när vem som helst kan få konsttips och recensioner på nätet helt gratis?
Dessutom snedvrids konkurrensen, då public service har stort genomslag, och de som har turen att synas på svt.se kommer få en orättvis konkurrensfördel.
Vad skulle gjorts bättre?
SVT och SR ska inte syssla med konsttips, filmrecensioner eller liknande. Det finns absolut ingen anledning för dem att göra det.
Fundera på följande
Tänk efter vad det här handlar om egentligen. Skattefinansierade journalister som berättar för folk vilken typ av kultur de ska konsumera. ”Titta på det här, lyssna på det här”. Du betalar alltså för att journalisterna ska berätta för dig vad som är bra kultur och inte.
Jag frågade Anders Jansson på SVT
Hej!
Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se.
I din artikel som publicerades 05:30 under måndagen tipsar du om kulturupplevelser. Jag undrar helt enkelt varför skattefinansierade public service ska ge befolkningen kulturtips (eller filmrecensioner eller andra tips) när det redan finns i överflöd, helt gratis, på internet.
Om du väljer att svara kommer ditt svar att publiceras i sin helhet på min sajt.
Anders Jansson valde att inte svara.
Källa: https://www.svt.se/kultur/sommarens-konsttips-njut-av-jordens-undergang