Den dödade Hezbollah-ledaren Hassan Nasrallah fick ett hyllningstal i Göteborg idag. Det var folk från en Palestinademonstration som höll talet.
Vad är problemet?
Talet och hyllningarna till Nasrallah skedde för ungefär ett dygn sedan när detta skrivs. Ännu har inte public service nämnt händelsen överhuvudtaget. Vad håller de på med?
Vad skulle gjorts bättre?
När en demonstration i Sverige hyllar en dödad terrorledare borde väl public service rapportera om det?
Fundera på följande
Vill SVT och SR inte rapportera om det här för att det får deras ideologiska vänner att se dåliga ut? Eller kan det finnas andra anledningar?
Jag frågade Jonas Ekman på SVT och Lyssnarservice på SR
Hej!
Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se.
Igår (29 september) hyllade en del av Palestinarörelsen den dödade Hezbollah-ledaren Hassan Nasrallah. Vi pratar alltså om demonstranter som helt öppet står och hyllar en terrorledare. Inte ett ord hos vare sig SVT eller SR trots att det gått ett dygn sedan händelsen:
https://x.com/SofieLowenmark/status/1840436233840836694
Vad sysslar ni med?
Om ni väljer att svara kommer ert svar att publiceras i sin helhet på min sajt.
Jonas Ekman valde att inte svara.
Källa: se länken i min fråga till public service