SVT har för jag vet inte vilken gång i ordningen agerat megafon åt en miljöorganisation (Naturskyddsföreningen den här gången), och rapporterat om en klädbytardag i Växjö.
Vad är problemet?
Den här formuleringen:
”Produktionen av kläder och textilier kräver stora mängder energi, vatten och kemikalier, enligt Naturskyddsföreningen. Det ger negativa konsekvenser för miljön och produktionen står för 2-8 procent av de globala koldioxidutsläppen.”
I sammanhanget kan man tro att produktionen för den svenska marknaden står för 2–8 procent av de globala utsläppen, men så är det ju inte. Detta borde ha formulerats tydligare, eftersom resten av artikeln (inklusive videon) handlar om den svenska marknaden.
Vad skulle gjorts bättre?
Ta reda på hur stor del av utsläppen den svenska konsumtionen av kläder står för.
Fundera på följande
Den här typen av artiklar ska ses i sitt sammanhang, där SVT under lång tid propagerat för ett visst beteende, en viss typ av konsumtion och vissa vanor. De flesta tänker nog inte på detta då de kanske bara läser en isolerad artikel, men granskar man SVT varje dag som jag gör, så är mönstret svårt att missa.
Källa: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/smaland/kladbytardag-i-vaxjo-bra-for-bade-planboken-och-miljon