SVT intervjuar inga äldre angående tandvårdsreformen

Av | november 11, 2024

Regeringen ska lägga mer skattepengar på äldres tandvård och mindre på yngres.

Vad är problemet?

I dagens artikel får vi en intervju med unga som naturligtvis tycker reformen är dålig. Däremot ser jag ingen intervju med äldre. Det här får reformen att framstå som generellt dålig, då SVT väljer bort att intervjua den målgrupp som reformen är tänkt för.

Dessutom vill man fortfarande låtsas som att allting som är skattefinansierat är gratis. Men det är ju inte gratis, det är bara någon annan som betalar.

Vad skulle gjorts bättre?

SVT borde intervjuat ett par gamlingar också, om vad de tycker om reformen. Sedan måste de såklart börja göra skillnad på skattefinansierat och gratis.

Fundera på följande

Det här är ett bra exempel på en subtil vinkling från SVT.

Jag frågade Greta Hansson Vikström

Hej!

Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se.

I din artikel som publicerades 05:30 idag intervjuas unga människor som naturligtvis tycker tandvårdsreformen är dålig (eftersom de förlorar på den).

Varför intervjuas inga äldre? Och varför kallar du någonting som är skattefinansierat för ”gratis”?

Om du väljer att svara kommer ditt svar att publiceras i sin helhet på min sajt.

Greta Hansson Vikström valde att inte svara.

Källa: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/dalarna/20-000-kronor-for-tandstallning-falubon-edith-ett-ran

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.