Markus Allard är partiledare för Örebropartiet, och har gjort sig känd för att skälla ut lokalpolitiker i Örebro. Nu har SVT gjort en liten intervju med honom.
Vad är problemet?
Allard har en bakgrund inom den revolutionära vänstern. Han var aldrig med i Revolutionära Fronten (en vänsterextrem organisation som ville förändra samhället med våld), men han sympatiserade med den. Detta nämner inte SVT alls.
Jag är ganska säker på att om han istället hade haft tidigare sympatier för en nazistorganisation hade det inte gått obemärkt förbi.
Vad skulle gjorts bättre?
Ska man prata om Allards bakgrund, ska man såklart inte bara nämna att han var aktiv i Ung Vänster (Vänsterpartiets ungdomsförbund), utan också nämna hans stöd för Revolutionära Fronten.
Fundera på följande
Det här är väldigt typiskt SVT. Man tenderar att förmildra allting så fort det rör sig om vänstern. Allard ligger idag närmare högern.
Jag frågade Karolina Skoglund på SVT
Hej!
Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se.
I din artikel som publicerades 06:17 idag säger du i videon att Allard har en bakgrund inom Vänsterpartiet. Han sympatiserade även öppet med Revolutionära Fronten, en vänsterextrem organisation som ville förändra samhället med våld. Detta har han själv berättat öppet om i poddar.
Varför nämner du inte hans dåtida sympatier med RF? Hade han sympatiserat med NMR eller någon annan högerextremt organisation är jag ganska säker på att det hade nämnts.
Om du väljer att svara kommer ditt svar att publiceras i sin helhet.
Källa: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/orebropartiets-markus-allard-ni-tillhor-klagget
Källa: https://www.expressen.se/nyheter/v-politiker-forsvarar-revolutionara-fronten/