För ett tag sedan skrev jag om en kvinna som blivit kär i en å. Det vill säga, SVT hade skrivit om henne. Nu är det dags igen.
Vad är problemet?
SVT legitimerar hittepåbegreppet ”ekosexuell”:
”Numera kallar hon sig åsexuell och har en kärleksrelation med ån. Ekosexualitet, som det egentligen heter, är en sexuell läggning där naturen ses som en älskare.”
Vad skulle gjorts bättre?
Kanske dags att ifrågasätta folks känslor? Eller är meningen att vem som helst kan hitta på vad som helst med enda motivering: ”jag känner så”?
Fundera på följande
Med en sådan här inställning är det kanske inte så konstigt att transrörelsen aldrig ifrågasätts av SVT.
Jag frågade Oscar Parsmo på SVT
Hej!
Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se.
I din artikel som publicerades 05:30 idag skriver du att det heter ”ekosexualitet”. Vad är det för trams? Eller menar du att folks känslor aldrig får ifrågasättas, och att vem som helst kan komma på vilken ny sexualitet som helst?
Om du väljer att svara kommer ditt svar att publiceras i sin helhet på min sajt.
Källa: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/louise-ar-kar-i-en-a-och-kallar-sig-asexuell-fatt-utsta-hat-efter-uppmarksamheten