SVT har tagit del av uppgifter som visar att kommande kärnkraft kan behöva statliga subventioner i mångmiljardklassen.
Vad är problemet?
Nyheter Idag är kända för sin kärnkraftspropaganda, och dagens avsaknad av artiklar förstärker den bilden ytterligare. De har nämligen pratat en hel del om vindkraftens behov av statliga subventioner (alltså att staten skjuter till skattemedel), men nu när det avslöjas att kärnkraften kan komma att behöva enorma subventioner är det knäpptyst.
Vad skulle gjorts bättre?
Hade nyheten handlat om att vindkraften behövt statliga subventioner hade Nyheter Idag varit på direkt. Det borde man ha varit i det här fallet också.
Fundera på följande
Om du bara läser hos Nyheter Idag kommer du få en extremt vinklad bild av energipolitiken.
Jag frågade Nyheter Idag
Hej!
Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se.
Idag avslöjade SVT att kärnkraften kan komma att behöva subventioner i mångmiljardklassen:
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/karnkraften-kan-bli-nara-dubbelt-sa-dyr-som-regeringen-trott
Ni har varit flitiga med att skriva när vindkraften behövt statliga subventioner (länkar finns på min sajt), så jag undrar varför ni inte skriver någon artikel nu när kärnkraften kan komma att behöva det?
Om ni väljer att svara kommer ert svar att publiceras i sin helhet på min sajt.
Nyheter Idag valde att inte svara.
Källa: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/karnkraften-kan-bli-nara-dubbelt-sa-dyr-som-regeringen-trott
Källa: https://nyheteridag.se/sol-och-vind-kris-i-tyskland-och-danmark-efter-nedlagd-karnkraft/
Källa: https://nyheteridag.se/regeringens-satsning-pa-vindkraft-sagas-kommer-att-leda-till-stora-kostnader-for-elkunderna/
Källa: https://nyheteridag.se/experter-totalsagar-sveriges-energipolitik-foresprakar-karnkraft/