Påven är död och SVTs Italienkorrespondent skriver en analys.
Vad är problemet?
Den här meningen:
”Inte minst de som delade hans politiska åsikter uppskattade hans arbete för en mer modern och inkluderande katolsk kyrka.”
Här används framför allt begreppet ”modern” för att beskriva vad som i praktiken är vänsteråsikter. Genom att paketera om en vänsteråsikt till ett positivt laddat ord kan SVT påverka läsarens uppfattning att vänsteråsikter objektivt är bra.
Även ordet ”inkluderande” kan ifrågasättas, då vänstern och högern definierar det på olika sätt. Vänstern menar inkludering av kön och etnicitet, högern menar inkludering av kompetens och åsikter.
Vad skulle gjorts bättre?
Sluta göm vänsteråsikter bakom positivt laddade ord.
Fundera på följande
Det är långt ifrån första gången SVT håller på så här. Deras egna vänsteråsikter tenderar att packas om till neutrala eller positivt laddade ord, med syfte att normalisera åsikterna och värderingarna.
Jag frågade Jennifer Wegerup på SVT
Hej!
Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se.
I din artikel som publicerades 19:09 idag skriver du att de som delade hans uppfattningar (vänstern och en del liberaler) uppskattade hans arbete för en modernare och mer inkluderande kyrka. Det du gör här är att du gör om vänstervärderingar (liberala) till positivt laddade ord.
På vilket sätt är vänstervärderingar moderna?
Vad är din definition av begreppet ”inkluderande”? Baseras det på kön och etnicitet, eller på åsikter och kompetens?
Om du väljer att svara kommer ditt svar att publiceras i sin helhet på min sajt.
Jennifer Wegerup svarade
Hej Kai,
tack för ditt mejl.
Påve Franciskus benämns ofta som en modern och framåtsträvande påve,
framför allt på grund av sitt arbete med att släppa fram fler kvinnor i viktiga roller
inom den starkt mansdominerade katolska kyrkan, liksom att verka för att homosexuella
inte skulle fördömas och homosexualitet ses som en synd.
Hans kamp för att komma till rätta med pedofilpräster inom den katolska kyrkan, där man i
decennier sopat skandaler under mattan, sågs också som ett framåtblickande sätt att leda kyrkan, att ha mod och ge den en framtid och inte skydda bakåtsträvande män som missbrukade sin makt.
Inget av ovanstående kan ses som ”vänstervärderingar”.
I synnerhet inte att ta strid mot pedofiler men inte heller saker som att lyfta kvinnorna i församlingen.
Det håller du säkert med om.
Jag skickade en följdfråga
Hej och tack för svar!
Benämns som modern och framåtsträvande av vilka? Knappast konservativa, om man säger så. Ett stort problem med er på public service är att ni tenderar att normalisera feministiska och liberala åsikter (samt vänster) så pass att ni tror att det är neutrala värden fast det inte alls är det. Det gör att konservativa märker att ni sällan för fram deras perspektiv, utan utgår från vänstervärderingar, feminism eller liberala värderingar (alla dessa tre tenderar att hänga ihop).
Bara det faktum att du använder ett begrepp som ”bakåtsträvande män” om konservativa säger en del om hur ”opartisk” du är.
Alla tycker inte det är bra att man luckrar upp traditioner inom kyrkan. Det är oftast vänstern som vill göra det, vilket man tydligt kan se i svenska kyrkan som i princip bytt ut kristendom mot hbtq och feminism. Konservativa vill bevara traditionerna som de är. Du får det att låta som att Franciskus politiska åsikter vore någon sorts neutral sanning, men de är just åsikter och inget annat.
Sedan önskas fortfarande ett svar på frågan vad din definition av ”inkluderande” är.
Om du väljer att svara kommer ditt svar att publiceras i sin helhet på min sajt.
Jennifer Wegerup svarade
Ett svar i all korthet.
Bara det faktum att du i din tur talar om för mig vad konservativa tycker och tänker och utgår från
att jag inte kan vara konservativ och/eller ha familj och vänner som är det säger mycket.
Att du tror att jag inte har koll på att konservativa vill bevara traditioner (nivån), ets,
det säger mycket om de fördomar du och många har mot medier i allmänhet och SVT i synnerhet.
Du vet ingenting om mig och vad jag tycker och tänker, du bara tror att du vet det.
I båda sändningarna i Rapport betonade jag att påve Franciskus har lika många fiender som vänner och att många vill se ett skifte till en mer konservativ påve, utan att lägga någon som helst värdering i det.
Jag kan inte säga till dig vad jag tycker och tänker eftersom vi ska vara åsiktsneutrala.
Men man vet inte om man ska skratta eller gråta när folk i mejl kallar en för allt från vänsterfeminist till nazisthora, beroende på var de själva står och med vilka glasögon de läser en.
Nog så, kommer inte att svara mer, har många andra att svara, som glädjande nog tackar för fin rapportering. Men ville svara dig. Känn dig fri att publicera vad du vill så länge du citerar mig korrekt, har inget att dölja.
Ha det fint, tack för dina synpunkter.
Källa: https://www.svt.se/nyheter/utrikes/maktkampen-om-pavetiteln-ar-redan-igang
Det är synd att hon undviker dina argument (med tydliga exempel) i sitt sista svar och istället blir känslosam och ofokuserad. Du var saklig i din kritik men hon väljer att göra om det till att du gav uttryck för fördommar. Samtidigt som hon alltså undvek att bemöta dina tydliga exempel på hur partiskheten lyser igenom. Tråkigt. Dina exempel var nog för talande och var piller hon inte ville svälja.
Det är tyvärr min erfarenhet i debatter, att många undviker argumenten och istället flyttar fokus och inleder en lång rant om hur de är måltavlor för personpåhopp etc. På det sättet gör de det enkelt för sig själva och inbillar sig att all kritik, även saklig och legitim, är obefogad och uttryck för fördommar och småsinthet. Med andra ord, undviker de att rannsaka sig själva. Kritikerna är ju bara högertroll. Bara hennes avrundning om hur mycket ryggdunkande hon fått, visar på hennes omogenhet och brist på självinsikt. På detta sätt kan många journalister inbilla sig själva att de är opartiska och att de inte verkar i en homogen ideologisk bubbla, som är så uppenbar för oss andra att det blir komiskt. Man kan ju tycka att ett ljus borde gå upp för henne hur det är ställt med hennes ”opartiskhet” när hon enligt egen utsago verkar få kritik från främst högermänniskor. Alla hennes exempel tyder på det. Det blir som sagt komiskt med den graden av brist på självinsikt.