Modetidningen Vogue har för första gången använt en AI-modell, men gissa vad SVTs väl inbjudna gäst kritiserar?
Vad är problemet?
Det finns naturligtvis ett uppenbart problem med att fejka riktiga kvinnor, eller att fejka saker över huvud taget. Hur ska vi veta vad som är äkta om allting fejkas, från bilder, till musik, filmer och texter?
Men det SVT och den inbjudna gästen Irena Pozar (superfeminist naturligtvis) pratar om är såklart skönhetsideal och normer. Man nämner bland annat att det inte spelar så stor roll om det är AI eller retuscherat. Och visst, jag kan hålla med om att bilder borde vara äktare och inte så fejkade. Men vad det handlar om för feminister är att de inte klarar av att andra kvinnor är vackrare än dem. Då ska skönhetsnormerna genast ändras så att fula, tjocka kvinnor ska presenteras som vackra. Och detta har alltså egentligen ingenting med AI att göra. Pozar och hennes feministvänner hade varit lika kritiska om ett modemagasin presenterat en riktig kvinna utan retuschering eller Photoshop, så länge kvinnan var ”för snygg”.
Vad skulle gjorts bättre?
Bjud in fler än bara feminister för att kommentera mode och skönhet.
Fundera på följande
De svenska medierna är fulla av feminister, och bjuder sällan in folk som ifrågasätter feminismen.
Jag frågade Laura Sakhong på SVT
Hej!
Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se.
I din artikel som publicerades 11:17 idag har du valt att bjuda in en superfeminist som Irena Pozar, som genast börjar tala om skönhetsnormer i samband med Vogues första AI-modell. SVT driver ofta budskapet att om kvinnorna är ”för vackra” så är det fel på normerna. Jag menar att detta är oberoende av AI, Photoshop och retuschering.
Hur skulle det vara att, i dessa sammanhang, bjuda in gäster som INTE är feminister, som inte ständigt driver narrativet om ”skadliga” skönhetsnormer för att de själva inte kan leva upp till dem?
Om du väljer att svara kommer ditt svar att publiceras i sin helhet på min sajt.
Laura Sakhong valde att inte svara.
Källa: https://www.svt.se/kultur/vogue-kritiseras-for-ai-modell-sprider-negativa-skonhetsideal