Expressen visar ett bra exempel på hur media vinklar transartiklar

Av | augusti 7, 2026

En kvinnlig basketspelare i USA, Sophie Cunningham, har nyligen sagt att unga tjejer inte ska behöva möta biologiska män i sport. Hon syftar då på transor.

Vad är problemet?

En före detta kvinnlig fotbollsspelare, Megan Rapinoe, har kritiserat Cunningham. Expressen tar helt Rapinoes parti genom merparten av artikeln fokuserar på hennes kritik. Det här är ett ganska vanligt sätt som medierna vinklar på, alltså att ägnar större delen av utrymmet till den ena sidan i en konflikt. Även den viktiga rubriken ställer sig helt på Rapinoes sida.

Dessutom skriver Expressen så här i slutet av artikeln:

Framför allt hade Rapinoe problem med att Cunningham poserade tillsammans med den tidigare simmaren och numera politiska aktivisten, Riley Gaines.

Som om inte Rapinoe är en aktivist som gjort mängder med politiska ställningstaganden. Även detta är en vinkling då artikeln tar upp två aktivister, men endast hon som Expressen inte gillar kallas för aktivist.

Vad skulle gjorts bättre?

Vid en konflikt som denna bör båda sidor representeras så lika som möjligt.

Fundera på följande

När den här typen av artiklar publiceras gång på gång på gång i åratal eller till och med under decennier, kommer det likriktade budskapet oundvikligen att påverka folk. Hade medierna däremot åtminstone försökt vara opartiska i transfrågan hade vi kanske inte ens haft pride idag.

Källa: https://www.expressen.se/sport/basket/megan-rapinoe-sagar-basketstjarnan-demoniserar-transtjejer/

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.