Kulturlånekort låter låntagaren uppleva kultur, exempelvis teater, gratis. Och ja, den här gången verkar det vara gratis på riktigt!
Vad är det som är bra?
Efter en inledande förklaring frågar SVT hur mycket det kostar, och svaret är att det faktiskt är gratis på riktigt (som SVT skriver i ingressen). Det är nämligen så att teatrar som inte säljer slut på alla biljetter fyller platserna med gratisbesökare som innehar ett kulturlånekort. Förhoppningen är att de sedan ska komma tillbaka som betalande kunder. Men det finansieras alltså inte med skattepengar.
Då kan man i och för sig hävda att teatern kostar skattepengar, men det kostar ju inget extra att fylla tomma stolar.
Synd att SVT inte alltid ställer kostnadsfrågan till skattefinansierade verksamheter.
Källa: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/rusning-efter-goteborgs-gratisbiljetter-kulturlane-succen-sprider-sig-over-landet