Luleå kommun startar Krebo, vilket är en verksamhet för exempelvis missbrukare och folk som mår dåligt.
Vad är problemet?
Eftersom det är Luleå kommun som startat verksamheten så är den skattefinansierad, men detta nämns inte.
SVT ställer heller inga kritiska frågor angående exempelvis resultat, mätbarhet och kostnad. Istället skriver man:
”Bakgrunden till satsningen är den nya Socialtjänstlagen som kom 2025, där det framgår att kommunerna ska jobba mer förbyggande. Inte bara akut.”
Att jobba förebyggande kan man dock göra på jättemånga olika sätt. I artikelns video får vi se att Krebo bland annat handlar om att ta hand om växter som fått ens namn, bygga fågelholkar och baka bröd.
Vad skulle gjorts bättre?
Eftersom skattepengar med hög sannolikhet används borde SVT ha ett kritiskt perspektiv på verksamheten. Hur kommer det hjälpa missbrukare att bygga fågelholkar?
Fundera på följande
Hade ett privat bolag startat en liknande verksamhet som kostat pengar är jag ganska säker på att SVT hade varit kritiskare.
Källa: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/norrbotten/folj-med-till-luleas-kreativa-verkstad-for-manniskor-i-utanforskap