Nu gör SVT kvinnor till offer … igen

Av | februari 22, 2026

Författaren Inger Edelfeldt gästar kulturprogrammet Babel hos SVT, och pratar om skam kopplat till kvinnligt åldrande.

Vad är problemet?

Det här är ytterligare en artikel där man specifikt plockar ut kvinnor och gör dem till offer. Som vanligt när det gäller kvinnor handlar det även mycket om känslor, som naturligtvis aldrig är deras eget ansvar, utan som ska lyftas upp på samhällsnivå. Det är normer och andra faktorer som gör att kvinnorna mår dåligt. Männen skiter man i, och ansvaret för alla känslor som kvinnorna själva inte kan hantera läggs på samhället.

Och SVT ifrågasätter såklart inte.

Vad skulle gjorts bättre?

Börja ifrågasätt kvinnors känslor, och även ansvaret för dem. För om man inte ifrågasätter känslor kan vem som helst snart hitta på vad som helst (vilket vi exempelvis sett med hela transrörelsen).

Fundera på följande

Hur ofta ser du SVT publicera artiklar där kvinnor på något sätt är offer, kontra artiklar där män är offer. På gruppnivå då.

Källa: https://www.svt.se/kultur/inger-edelfeldt-om-kvinnors-aldrande-lager-av-skam

Kategori: SVT

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.