Idag publicerar SVT en till artikel om kritiken mot Gina Dirawi.
Vad är problemet?
SVT vägrar ta upp kritiken som handlar om att de valde Dirawi, som är en känd Palestinaaktivist, som programledare. Kritiken handlar om att det var tondövt att välja henne, då Mellon i år är omtalad på grund av konflikten mellan Israel och Palestina. Det hade varit lika tondövt att välja en aktivist som stod på Israels sida.
Vad skulle gjorts bättre?
SVT borde bemöta kritiken om hur de kunde välja Dirawi då de visste vilken aktivist hon var. De borde även bemöta uppgifterna hos 100 % som säger att SVT valde Dirawi för att blidka ett internt motstånd mot Israels deltagande i Eurovision.
Fundera på följande
Varför tror du SVT bemöter viss kritik flera gånger, medan annan kritik undviks helt?
Jag frågade Rebecca Lundberg på SVT
Hej!
Mitt namn är Kai och jag driver mediegranskaren.se.
I din artikel som publicerades 08:44 idag skriver du om kritiken mot Gina Dirawi. Detta har SVT redan gjort minst en gång tidigare. Vad ni däremot inte har gjort är att förklara varför ni valde Dirawi som programledare, trots att hon är en känd Palestinaaktivist. Ni har inte heller bemött uppgifterna hos 100 % som gör gällande att Dirawi valdes för att blidka ett internt motstånd inne hos SVT mot Israels medverkan i Eurovision.
Om du väljer att svara kommer ditt svar att publiceras i sin helhet på min sajt.
Källa: https://www.svt.se/kultur/gina-dirawi-om-kritiserade-inlagget-jag-har-sagt-det-jag-vill-saga