Greta Thunberg fick nyligen ett diplom av en organisation vars företrädare tidigare sympatiserat med Hamas.
Vad är problemet?
Aftonbladet går ut på sin ledarsida och försvarar Thunberg (såklart). Det Aftonbladet gör för att åstadkomma detta är att försöka lägga fokus på en annan nyhet som de själva tycker är viktigare, i det här fallet att Israels förre premiärminister Ehud Olmert sagt att Israel planerar koncentrationsläger. Men de får det också att framstå som att Thunberg inte kunde veta vilka det var som gav henne diplomet. Någonting säger dock mig att om det varit NMR som delat ut det, hade Thunberg misstänksamt frågat vilka de var.
Man ska också komma ihåg att det fanns flera tveksamma typer ombord på den båt som var på väg mot Gaza. När Thunberg fick frågan om varför hon satt på samma båt som sympatisörer till Hezbollah och Hamas skrattade hon bara bort frågan.
Vad skulle gjorts bättre?
Vi har sett hur högern försvarade Forssell i vått och torrt, och vänstern kommer försvara Thunberg på samma sätt. Men vem är det som försvarar ärligheten? Inte journalisterna i alla fall.
Fundera på följande
Det finns två sidor här, lojalitet och ärlighet. Det är populärt att vara lojal, men då måste man ljuga och snacka skit när den egna sidan gör bort sig. Är man istället ärlig blir man sällan populär, men kanske vinner mer respekt långsiktigt.
Källa: https://www.aftonbladet.se/ledare/a/Jbm5Gm/israels-f-d-ledare-varnar-for-koncentrationslager